- Українська
- Русский
Навряд хтось із нас при слові столиця, уявляє собі маленьке містечко з населенням у 5 тис. осіб та одним-єдиним світлофором. Однак, така столиця є і знаходиться вона серед мальовничих Альп.
Це місто — Вадуц, столиця князівства Ліхтенштейн, держави, яка попри свої маленькі розміри вважається однією з найуспішніших та найбагатших країн світу.
Чим дивує Ліхтенштейн? Ну, по-перше, у ньому нема жодного аеропорту, а в його столиці немає навіть залізничного вокзалу. По-друге, всього у князівстві проживає близько 32 тис. осіб, а форма правління — конституційна монархія, тобто князь не просто живе у замку і проводить представницькі зустрічі, а й має право скликати та розпускати парламент і затверджувати закони.
На відміну, від інших європейських столиць, столиця Ліхтенштейну не вабить туристів своєю старовинною архітектурою. Навпаки, поміж сучасних та різноманітних за формою споруд, замок який височіє над містом та кафедральний собор з ратушею — виглядають ніби застарілі декорації з фільму, які забули прибрати після зйомок.
Тому найвідвідуванішим місцем туристів у Вадуці є — туристичний центр. Так, і я не жартую. А все тому, що там, окрім довідкової інформації, можна поставити штамп у паспорт, про те що вони відвідували цю країну, оскільки офіційного паспортного контролю на кордоні зі Швейцарією та Австрією нема.
До речі, попри незначні розміри, Ліхтенштейн поділяється на 11 громад, назви й прапори яких можна роздивитися на фасаді того ж туристичного центру.
Все інше, в тому числі й рекламні вивіски дуже стримані та лаконічні. Мабуть, жителі не хочуть відволікати туристів від гірських краєвидів, якими так пишаються.
Тому такі звичні для нас, світлові об’ємні літери зустрічаються на фасадах більшості магазинів.
А ось лайтбокси, з цікавою інкрустацією та поєднанням коштовних матеріалів є швидше винятком із правил.
Ще однією особливістю є відсутність великої кількості інформаційної реклами на вітринах.
Товар, а не знижки на нього є головною принадою магазинів. І це, на правду, тішить око, яке встигло втомитися від яскравих неонових вивісок та різнокольорових підсвіток.
Однак, є магазини які вміють привернути увагу туристів. Зокрема, цей магазин прикрас, незвична, навіть футуристична форма фасаду якого вирізняється на фоні прямолінійних будівель на вулиці. Особисто на мене, ця будівля справила враження. Цікаво було б попрацювати над схожим концептом в Україні.
Поруч з таким неординарним магазином розміщена і рекламна стела. Проте вона, цілком схожа на ті, які ми часто виготовляємо у власному цеху. Це вкотре доводить, що наша компанія ретельно слідкує за новинками у світі рекламних конструкцій. Та і я недаремно фотографую та роздивляюсь рекламні вивіски під час подорожей. Інколи такі фото допомагають створити класний проект для замовлень із розряду “на завтра”.
Нічого зайвого, тільки правильно обраний колір самої конструкції та довершені прямі лінії. До того ж, я переконаний, що на вибір кольору та форми стели вплинув фасад „Музею мистецтв Ліхтенштейну” — будівлі у вигляді величезного куба темно-сірого кольору, біля якого вона знаходиться. Жоден інший колір стели не зміг би так стильно вписатися в загальну архітектуру саме цієї частини міста. Скажу більше, будь-який інший колір перетворив би її на звичайний стовп з оголошеннями. Як не крути, але стриманість і стиль — понад усе.
Її авторка Евеліна Берман, а сама скульптура знаходиться у списку Архіву мистецтв Швейцарії.
Якщо обійти навколо неї і роздивитися її уважно, можна побачити не лише різнокольорові обличчя виготовлені зі звичайного акрилу, але й музичні інструменти, такі як труба, валторна, туба і саксофон. І це зовсім не дивно, адже щорічно у Вадуці проходить чимало джазових концертів.
Особисто мені було цікаво розглядати не лише самі елементи, але й їхні кріплення і те, як мисткиня зуміла перетворити звичайний пластик у витвір мистецтва, який хочеться роздивлятись без поспіху.
Ще однією цікавою локацією Вадуца є музей Пошти (Postmuseum). З’явився він тут зовсім не випадково, адже 10% бюджету князівства Ліхтенштейн наповнюється саме завдяки випуску нових марок, які так мріють мати у своїй колекції справжні філателісти. Для яких марка Ліхтенштейну, як дороге вино, смак якого може не кожен оцінити.
Окрім, рідкісних поштових марок, в музеї знаходяться колекції гравюр, штампів та розповідається про історію становлення поштової мережі в князівстві. Така собі поштова Мекка усіх філателістів.
Якщо ж говорити відверто, Вадуц не справив на мене враження столиці однієї з найдорожчих країн світу, окрім цін звичайно. Я довго не міг скласти в єдину картинку усі свої враження від цього міста, стільки всього незвичного та дивного «намішано» на його вулицях.
Однак, це місто ідеальне місце для людей які втомилися від гучної міської метушні й прагнуть відпочити наодинці з природою.