- Українська
- Русский
Зальцбург — місто солі, Моцарта та гірських пейзажів. Саме так розповідають про австрійське місто усі туристичні путівники. Місцеві жителі люблять додавати, що Зальцбург проєктували ченці, а будували самі янголи. І з цим неможливо сперечатися, бо місто дійсно зачаровує уже з перших хвилин.
Тому хтось їде у Зальцбург заради відпочинку на гірськолижному курорті, хтось заради неймовірних краєвидів засніжених Альп, хтось мріє побувати у місті, де народився відомий композитор Вольфганг Амадей Моцарт, а я — заради однієї вулички. Знаходиться вона в старій частині міста і має назву Гетрейдегассе (Getreidegasse). Її головна особливість — ковані рекламні вивіски на кронштейні.
Вся річ у тім, що Зальцбург дуже турбується про свою історичну спадщину, тому головною умовою для відкриття магазинів чи бутиків на цій вулиці є шанобливе ставлення до будівель та наявність кованої вивіски. І яким би ти супер молодіжним чи популярним закладом не був — хочеш бути на центральній вулиці міста — роби ковану вивіску. Найяскравішими прикладами дотримання цієї умови є вивіски McDonalds і Zara.
До речі, лев на кронштейні McDonalds зовсім не випадково. У 1635 році у тому приміщенні був розташований відомий та дуже популярний паб “Золотий лев”. Після його закриття на стіні лишився кронштейн з левом — офіційним знаком пивовара. І ось коли приміщення купила мережа McDonalds, вона вирішила зберегти цю історичну деталь та залишила її у своїй рекламній вивісці, додавши лише відому літеру М. Зрештою, спробуй знести кронштейн датований 1635 роком в місті, яке шанує будь-яку історичну пам'ятку.
А от про вивіску Zara схожих історій я не чув. Однак якщо придивитися на масивність кронштейна і його оздоблення, можна зробити припущення, що там раніше теж була якась швейна майстерня чи мануфактура. Тут деталі вивіски не настільки випадкові, як у випадку з левом. Ножиці, стрічка, фігури людей — повне відображення бренду одягу.
Ну або ж Zara вирішила віддати частину бюджету виділеного на рекламу, саме на цей варіант вивіски.З моїх особистих спостережень, чим відоміший бренд — тим багатше оформлений його кронштейн. Зрештою, можете переконатись у цьому самі, переглянувши наступне фото вулиці.
До речі, якщо ви хочете дізнатися як виготовляють такі кронштейни, вам варто завітати до майстерні Wieber, адже саме вона займається виготовленням вивісок для Гетрейдегассе. Історія цієї майстерні сягає аж XV століття. І за всі ці роки вона не втратила популярності серед мешканців Зальцбургу.
Асортимент її послуг вражає — від виготовлення унікальних замків, поручнів, віконних решіток до реставрації кованих вивісок та інших унікальних речей, які потребують майстерності слюсаря. Зазирніть, обов'язково у їхній дворик на Гетрейдегассе, 28 і хтозна, можливо вам вдасться застати майстрів за виконанням якогось цікавого замовлення.
Це улюблене місце гурманів з усього світу. Власниці магазину, нічого не змінювали у його інтер’єрі протягом десятиліть аби покупці, які завітали за смаколиками, потрапляли у зовсім іншу епоху — в Австрію часів королів та Моцарта. Недарма девіз компанії “Повернення до першоджерел”.
Ще один приклад любові до історії — магазин традиційного дитячого одягу Susanne Spatt. Австрійці дуже полюбляють одягати свій традиційний національний одяг під час різноманітних фестивалів та народних гулянь. Тому не дивно, що серед бутиків відомих брендів на вулиці Гетрейдегассе можна знайти цей магазинчик.
Особисто мені сподобались його вітрини, в оформленні яких жодного типового “дитячого” яскравого кольору. Все просто і лаконічно. Так само як і вивіска.
Контражурна підсвітка літер, виглядає дуже вишукано та стримано. І хоча напис про традиційний дитячий одяг губиться в сутінках, добре освітлені вітрини зі зразками костюмів дають зрозуміти, що ж продається в цьому магазинчику.
Взагалі, майже усі вивіски в Зальцбурзі — це об’ємні літери з контражурною підсвіткою.
Не важливо, чи то відома мережа супермаркетів, як от Spar чи магазин вина Leo Hillinger, чи найстаріша кав’ярня Австрії — Cafe Tomaselli, в якій за словами містян полюбляв бувати сам Моцарт.
До речі, згадка про Моцарта чекатиме вас на кожному кроці. Його тінь буквально вас переслідуватиме. Окрім будинків, де народився, жив, творив музику композитор, його ім’я ви зустрічатимете навіть у меню кав'ярень чи пекарень. Що казати, у Зальцбурзі навіть є цукерки Mozartkugel. А самій цукерці і її творцю створено пам’ятник на одній з площ. Так, тут вміють заробляти гроші на імені відомого композитора.
Окрім Моцарта, Зальцбург славиться своєю ароматною випічкою. Тому пекарні тут такі ж популярні як і музеї-будинки Моцарта. Ось до речі, на фото одна з відомих пекарень Bäckerei Peter Pföß. Ця пекарня уже 140 років знаходиться у власності родини Пфьос, а свою популярність здобула у 50-х роках. Саме тоді вона почала випікати органічний хліб з цільнозернового борошна і стала першою у використанні такої рецептури. Як заведено казати — стала трендсетером серед пекарень Зальцбургу.
Що ж стосується вивіски, гадаю вона теж не змінювалась протягом століття. Як бачимо, у ній навіть нема підсвітки літер, однак є знак пекаря — два леви, які тримають традиційний австрійський смаколик — брецель. Точно такий напис є і на вітрині.
Хоча, знаєте пекарні в Австрії та Німеччині можуть сміливо економити на підсвітці, бо неймовірні аромати їхньої випічки наповнюють усі вулички та пройти повз, майже нереально.
Ще однією фішкою Зальцбургу є різдвяні ринки, які починають працювати з 20 листопада та тривають п’ять тижнів, до початку січня. Саме тоді місто перетворюється на середньовічну казку, а вітрини прикрашаються тисячами мерехтливих вогнів та традиційними гірляндами з новорічними іграшками. Як бачите, я теж не встояв перед можливістю прогулятися різдвяними вуличками Зальцбургу, сповна насолодитися святковою атмосферою і доповнити колекцію вивісок новими яскравими фото.